Nawigacja
Dla uczniów
Zajęcia dodatkowe
Organizacja roku szk.
Plan lekcji 2013/2014
Zestaw podręczników
PSO
Dla maturzystów
Procedura maturalna
Strona CKE
Strona OKE Jaworzno
Dla Gimnazjalistów
WARUNKI REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2014/2015
Dni otwarte - harmonogram
Oferta naszych klas
Dla rodziców
Statut Szkoły
Wzór podania o egzamin
Zwolnienie z zajęć W-F - procedura
Zebrania z rodzicami
Zwolnienie z zajęć - wzór
Usprawiedliwienie - wzór
Pliki cookies
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności
Powitanie
II Liceum Ogólnokształcącece im. S. Wyspiańskiego
42-500 Będzin ul. Teatralna 5
tel. 267-45-80; e-mail: 2lobedzin@gmail.com

Radosnych Świąt !!!

Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 14, 15 i 16 kwietnia uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych. W ciągu dwóch pierwszych dni przygotowań do godnego i pełnego przeżycia Świąt Wielkanocnych, naukę rekolekcyjną i świadectwo pełnego życia przedstawił ks. Mirosław Tosza – duszpasterz poświęcający wiele czasu i energii Chrześcijańskiemu Domowi Modlitwy i Życia z Ubogimi „Betlejem”.
Wspierane licznymi fotografiami i filmami opowieści księdza-rekolekcjonisty ukazywały nam złożoność ludzkiego życia i jego nieprzewidywalne meandry. Zapał i pasja księdza pokazują, jakie szczęście i satysfakcję daje pomaganie innym, być może bardziej od nas doświadczonym przez los, ludziom. Ksiądz Tosza namawiał nas wszystkich do bycia apostołem dobra i miłości do drugiego człowieka pokazującym w codziennych, prostych, błahych czasem sprawach bogactwo swego wnętrza i pomagającym innym ludziom.
Z kolei dzięki opowieściom podopiecznego wspólnoty zrozumieliśmy, że życie może skomplikować się w jednej krótkiej chwili, a na jego naprawianie trzeba poświęcić wiele czasu i sił. Zawsze jednak warto odnaleźć w sobie pasję i tak jak członkowie Wspólnoty Betlejem spojrzeć na świat przez pryzmat mozajek, „ocalać resztki” i uczynić przez to świat piękniejszym.
Trzeciego dnia rekolekcji – dzięki gościnności Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, uczestniczyliśmy w sakramencie pokuty i nabożeństwie pokutnym. Cudowną oprawę muzyczną zapewnili, dzieląc się swoim talentami: Joanna Janus (śpiew), Małgosia Dolińska (skrzypce), Krzysztof Doliński (flet) oraz Jakub Nowalski (gitara).
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w rekolekcjach za świadectwo swojej duchowej dojrzałości, lektorowi – Michałowi Majorkowi za dojrzałe przedstawienie czytania liturgicznego, a naszemu zespołowi – za piękne dźwięki cieszące nasze serca.

Ks. Paweł Stanisz & ks. Wiesław Wróbel & Luiza Witkowska

Wyjazdowe Warsztaty Matematyczno - Fizyczne


Foto. Milena Kłys (1a)


Miłośnicy filozofii nagrodzeni!


W ramach XI Wojewódzkiego Konkursu Filozoficznego, którego etap finałowy odbył się 11 kwietnia 2014 roku, uczestnicy dyskutowali nad niebanalnymi problemami. Przykładowo: jakie odcienie znaczeniowe ma termin „suwerenność” i czy Polska jest suwerennym krajem, czy nauki techniczne można nazwać humanistycznymi, a jeśli tak, to na podstawie jakiego kryterium, co chce wyrazić mężczyzna, który mówi kobiecie, że nie podoba mu się przymierzana przez nią sukienka, czy idea współpracy – jako idea naczelna – nie prowadzi ostatecznie do społeczności podobnej do mrowiska. Rezultaty? Jakub Płonka (1d) zajął I miejsce, natomiast Anna Kliś (2a) – II miejsce. Serdeczne słowa kieruję także do Bartłomieja Szombary (1d), który, choć nie zajął miejsca na przysłowiowym podium, w rozmowie z jury wykazał wielką klasę.
mgr Ewa Pawik

Światowy dzień zdrowia - profilaktyka chorób wektorowych
7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Choroby wektorowe". Wektory, czyli organizmy przenoszące pasożyty lub patogeny na inne organizmy, również na ludzi mogą wywoływać choroby zagrażające jego życiu lub zdrowiu. Przykładami takich wciąż groźnych chorób są: odkleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. W ciepłych okresach kleszcze mają idealne warunki do rozwoju i przemieszczania się w poszukiwaniu żywiciela, dlatego też najwięcej pokąsań przez kleszcze notuje się w miesiącach od maja do września. Zapraszamy do zapoznania się z radami chroniącymi przed chorobami odkleszczowymi w "Czytaj więcej".

Mamy nadzieję, że wskazówki te pozwolą wszystkim naszym uczniom, absolwentom i ich rodzinom uniknąć niebezpiecznych konsekwencji związanych ze wzmożoną aktywnością kleszczy.

Luiza Witkowska

Źródło foto: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kleszcze

Kilka słów po Dniach Otwartych
4 i 5 kwietnia w Naszej Szkole odbyły się Dni Otwarte, w czasie których jedną z atrakcji był koncert muzyczno-taneczny „Wyspian Rock”.
Przez 2 dni mogliśmy nie tylko słuchać przygotowanych wcześniej aranżacji mniej lub bardziej znanych utworów, ale także obserwować „proces stawania się ” artystami na szkolnej scenie. Na naszych oczach uzdolnieni muzycznie uczniowie Wyspiana (nie tylko! Gratulujemy odwagi odwiedzającym nas gimnazjalistom, zwłaszcza Miłoszowi) tworzyli nowe muzyczne projekty zaskakujące świeżością i oryginalnością wykonania. To było niesamowicie „smaczne artystycznie” doznanie. Jeszcze raz organizatorki i wszyscy słuchacze mogli przekonać się jacy wspaniali są Wyspiańczycy.

Z wyrazami podziękowania i nie gasnącym podziwem w sercach
Małgorzata Dyaczyńska i Agnieszka Kępińska

P.S. Na długo zapamiętamy:
Olę Rój (2D) z jej wspaniałym głosem,
liryczną i delikatną Asię Janus (1C),
niepowtarzalną i oryginalną Angelę Wawrzyk (3C),
poetyckiego i wrażliwego Kamila Hofmana (1D),
Łukasza Grzombę (1A) zaskakujący nowy głos akordeonu,
wspaniale perfekcyjnego akordeonistę Piotra Sarapatę (2A),
Piotra Grudniaka (3D) – perkusistę z sercem na bębnach,
fantastycznego gitarzystę Kubę Nowalskiego (2D) – nasze nowe wokalne objawienie,
Konrada Drożdża (1A) prawdziwego wirtuoza gitary,
Kacpra Słomczyńskiego (absolwent) niepowtarzalnego i niezastąpionego gitarzystę,
Kamila Adamczyka (2A) fenomenalnego klawiszowca,
rytmicznych i perfekcyjnie zsynchronizowanych Klaudię Berezę (2C) i Michała Mackiewicza (3D),
energiczną Kingę Jamrochę (2C)
oraz Michała Majorka (2C) z jego gościnnymi popisowymi wstawkami.

Żródło foto: www.kkskra.pl

Dawid Nowak zwycięzcą XII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta, czyli sekcja poetów pozdrawia sekcję sportowców
Jak już wspominaliśmy, uczniowie naszej szkoły, Anna Benduska i Dawid Nowak, po morderczych eliminacjach zakwalifikowali się do finału XII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta, który odbył się 7 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.
W finale, Ania i Dawid, zaprezentowali znane teksty poetyckie Z. Herberta – „Gra Pana Cogito” i „Ze szczytu schodów”. Oryginalna interpretacja tego ostatniego utworu, nieco rozluźniająca ciasny gorset politycznego kontekstu, w jaki uwikłany był wiersz, zapewniła Dawidowi Nowakowi pierwsze miejsce na podium w zmaganiach z poezją „barbarzyńcy w ogrodzie”. I choć zdajemy sobie sprawę, że recytacji daleko do sportu (oczywiście, nie wszyscy są tego zdania – patrz film „Rejs”), to jednak metafora „zmagań” daje się obronić. Bo przecież poetycki i nie tylko poetycki agon jest w nas. I oby miał się dobrze.
Gratulujemy Dawidowi zwycięstwa, Ani dziękujemy za dostarczone wzruszenia.
Podziękowania należą się Pani Ewie Pawik, która przygotowywała Anię do konkursu. Natomiast mnie podziękował już Dawid.
Aha, w tym razem nikt w toalecie nie napisał „głupi kaowiec”. Jest zatem szansa.

Małgorzata Wójcik-DudekTURNIEJ DZIKICH DRUŻYN WYSPIANA- DZIEŃ OTWARTY
4 Kwietnia odbył się Turniej dzikich drużyn Wyspiana, w zawodach wzięły udział drużyny złożone z uczniów klas I-III: "FC Haciaczki, Ciepłe Lolki, Wojskowy Gang, FC Janusze". Mecze były rozgrywane systemem "każdy z każdym".
Najlepszą drużyną turnieju została ekipa złożona z uczniów klasy IB FC Janusze, a najlepszym strzelcem Dawid Rewers.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy Sportowej Walki


MARATON FILMOWY W WYSPIANIE


Zaaranżowana w naszej szkole wystawa, która przedstawiała akcję pacyfikacji kopalni „Wujek”, stała się dla nas inspiracją do zorganizowania maratonu filmowego. Spotkanie wypełniły nam filmy poświęcone czasom PRL-u. Maraton planowaliśmy rozpocząć od emisji popularnych w tamtych czasach bajek wydawanych w postaci klisz filmowych, ale zabytkowy projektor odmówił współpracy. Rozpoczęliśmy zatem od przeglądu propagandowych Polskich Kronik Filmowych, do których sygnał muzyczny skomponował urodzony w Sosnowcu Władysław Szpilman. Seans przerwała zabawa zgaduj-zgadula, która wymagała od uczniów odnalezienia różnych przedmiotów symbolicznych dla PRL-u ukrytych z zakamarkach szkolnych korytarzy. Spotkanie zakończyliśmy projekcją dramatu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” z poruszającą balladą muzyczną w wykonaniu Kazika Staszewskiego.
Obsada: uczniowie klas 1b i 2b
Konsultacja naukowa: mgr Barbara Rudy
Scenografia: mgr Izabela Zawada
Scenariusz i reżyseria: mgr Ewa Pawik
Data produkcji: 4 kwietnia 2014 r.

Zobacz naszą prezentację!

Dni otwarte
Teatr
Wyspian


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło