Teatr szkolny „Stach”

Nagrody, występy   Podróże      

teatr

Przypatruj się sobie. I innym.

Choć przedstawienia powstają zazwyczaj w związku z jakąś okazją , np. święto szkoły, zakończenie roku szkolnego, to stanowią dla nas coś więcej niż tylko pracę nad projektem „na zlecenie” . Najbardziej budująca jest sama praca nad spektaklem. Efekt cieszy, ale tylko praca nad jego osiągnięciem rozwija. To właśnie przestrzeń „pomiędzy” tym, co na scenie a tym, co przygotowywane, jest najciekawsza i to właśnie ona buduje wspólnotę.

Dzięki uprzejmości Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie nasza wspólnota nabiera cech odświętności. Scena, kulisy, kurtyna, światła ramp przypominają o tym, że teatr nie istnieje bez widza i że znaleźliśmy się w tej przestrzeni po to, aby budować szczególną więź…

Staramy się tego uczyć na spotkaniach koła teatralnego, podczas czytania tekstów i prób. Zapraszamy Cię do fascynującej przygody…

Opiekun kółka

mgr Katarzyna Wyrwas

Nasze spektakle

„Ballady kochanków i morderców” (kwiecień 2017), to niezwykły spektakl zrealizowany dzięki uprzejmości, zaprzyjaźnionego ze szkołą, Teatru „Korez” w Katowicach. Kanwę spektaklu stanowią utwory australijskiego barda Nick’a Cave’a. W obsadzie sztuki publiczność zobaczyła: Angelę Frej, Sarę Szymiec, Wiktorię Cembrzyńską, Natalię Zoń, Kamila Hofmana, Patryka Zojdzia i Kordiana Bogusza.

„Bóg mordu” Jasminy Rezy (kwiecień 2017), to mistrzowsko skonstruowana opowieść o – z pozoru – niewinnym spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja ta przeradza się w otwarty konflikt, który odsłania hipokryzję postaci , obnażaj ich prawdziwą naturę i  prowadzi do nieoczekiwanego finału.

Spektakl wystawiony podczas obchodów 100 – lecia szkoły. W obsadzie sztuki zobaczyliśmy:

Kamila Hofmana, Aleksandrę Engel, Natana Nogaja i Paulinę Piechnicką.

„Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, Izabeli Degórskiej (czerwiec 2016) to komedia obyczajowa, pełna czarnego humoru, nasycona absurdalnymi zdarzeniami, w których to cwana małżonka pragnie odprawić swego męża w zaświaty. A ten, jak na złość, co rusz umrze, to powraca do życia. Sztuka w sposób groteskowo ukazuje ludzkie zachowania, wywołane wobec okoliczności zmartwychwstania.

Skład grupy teatralnej: Aleksandra Sieja, Patryk Domański, Kamil Hofman, Luiza Kozak, Kamila Szram, Natalia Lizurej, Monika Kajdas, Aleksandra Engel, Izabela Nowak, Maria Nowak, Patryk Szumiński, Adam Michno, Natalia Zoń, Kasper Rolski.

„Tak jak w szkole nigdy potem Ci nie będzie” (kwiecień 2016)

Kto z Nas nie ma czasami ochoty wrócić do szkolnej ławy, spotkać się ze swoją klasą, powspominać, zrobić kilka psikusów nauczycielom, kolegom itd.? Podczas spektaklu na zakończenie klas III mogliśmy się cofnąć w czasie do pięknych młodzieńczych lat, powspominać piegowatą Zośkę ze źle dobranym podkładem, posiedzieć na ławeczce przed szkołą, przypomnieć sobie studniówkowe „ tańce- połamańce”. Najważniejsze, żebyśmy mieli co wspominać… Dziękujemy wspaniałym artystom, aktorom, tancerzom, choreografom.

„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” Charlesa Dickensa (grudzień 2015.) To historia o człowieku, który zatracił w sobie ducha Świąt Bożego Narodzenia, przypomina nam o tym, co w życiu ważne, że trzeba pomagać innym, utrzymywać dobre kontakty z ludźmi, być życzliwym i serdecznym . Jest to opowieść o bardzo zgorzkniałym i bardzo samotnym człowieku. Ilu prawd o samych sobie doszukujemy się w tej niezwykle poruszającej historii, wiemy tylko my sami…

„I była taka szkoła”…(marzec 2015r.) Spektakl inspirowany tekstami absolwentki przedwojennego gimnazjum żydowskiego, w którego budynku znajduje się teraz nasza szkoła. Pani Helena Karmon mieszkająca obecnie w Izraelu postanowiła podzielić się wspomnieniami o tym, w jaki sposób zapamiętała swoje gimnazjum. Te „okruchy pamięci” okazały się niezwykle inspirujące. Postanowiliśmy nadać im teatralny kształt i tak powstał spektakl „I była taka szkoła”, którego premiera odbyła się 17 marca w Ośrodku Kultury „Koszutka” w ramach I Spotkania z Kulturą Żydowską.

„Bóg mordu” Y. Rezy (luty 2015) Gorzka satyra na polityczną poprawność, tolerancję i całą tę ponowoczesność.

„Królestwo wszechwanny” H. Levina (czerwiec 2014) Satyryczne scenki rodzajowe współczesnego izraelskiego dramaturga w interpretacji uczniów „Wyspiana”. Hit sezonu: „Właściciele numerków”.

„Tango” S. Mrożka (kwiecień 2014) Edki wszystkich krajów łączcie się…”. Spektakl, który mimo upływu czasu, nie stracił na aktualności. Niestety, każdy ma swojego Edka.

„Podróże z Gombrowiczem” (styczeń 2014) Spektakl zrealizowany na podstawie opowiadań z debiutanckiego tomu „Bakakaj” W. Gombrowicza. Sceny z dwudziestolecia międzywojennego podszyte grozą absurdu.

„Czerwony Kapturek” (listopad 2014) Minispektakl wystawiony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Dąbrowie Górniczej. Zabawa słowem, ruchem i muzyką.

„Kubuś Puchatek w przekładzie” (grudzień 2004)

„Krawiec” Sławomira Mrożka (styczeń 2005)

„Indyk” Sławomira Mrożka (czerwiec 2005) – reżyseria: uczeń II LO – Jarosław Ciszek

„Ożenek” Mikołaja Gogola (czerwiec 2007)

„Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego (styczeń 2008) Niespieszna opowieść o pamięci, przemijaniu i pięknie detalu, którą coraz trudniej czyta się w świecie „fast”.

Made in Poland” Przemysława Wojcieszka (czerwiec 2013) Odważna, niepoprawna politycznie, językowo i teatralne sztuka, która nawet nie próbuje przekonywać, że w życiu trzeba odnieść „sukces”.„Śmierć pułkownika” Sławomira Mrożka (styczeń 2013) Groteskowa weryfikacja romantycznych mitów. Do śmiechu i ku przestrodze…

„Bóg” Woody’ego Allena (grudzień 2012) – reżyseria: absolwent II LO – Jarosław Ciszek

„Makbet” Williama Szekspira (czerwiec 2012) Makbet jak najbardziej współczesny, który przypomina o szaleństwie władzy.

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza (styczeń 2012) Próba nadania scenicznych kształtów słowom mistrza o wielkich czasach i małych ludziach.

„Męczeństwo Piotra Ohey’a” Sławomira Mrożka (czerwiec 2011) – przy współpracy z absolwentem szkoły – Jarosławem Ciszkiem

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (styczeń 2011) Jak się okazuje, my wszyscy z bronowickiej chaty. Współczesna interpretacja wcale nieprzebrzmiałych tematów.

„Z życia glist” P.O.Enquista (czerwiec 2010) Historia prywatna J.Ch. Andersena. Refleksyjna opowieść i zaskakujące uzupełnienie „Królowej Śniegu”.

„Dziady” Adama Mickiewicza (luty 2010) Spektakl był próbą odprawienia rytuału dziadów w XXI wieku. Okazuje się, że „kiedy rozum śpi, budzą się demony”…, a te współczesne wydają się szczególnie przerażające.

„Królowa Śniegu” na podstawie baśni J.Ch. Andersena (czerwiec 2009) Wyobraź sobie, że Kaj i Gerda umierają, a tym samym baśń nie kończy się happy endem. My to sobie wyobraziliśmy. I jeszcze kilka innych rzeczy…
„Kordian” Juliusza Słowackiego (czerwiec 2008)