Klub Dyskusyjny II LO im. S. Wyspiańskiego w Będzinie

klub dyskusyjny

 

Robert Krool, Ekspert Langas Group zwykł twierdzić, ze wystąpienia publiczne i wygłaszanie przemówień to sztuka.

Umiejętność przemawiania jest często piętą achillesową liderów. Nie zawsze dlatego, że nie potrafią mówić. Często nie wiedzą, co i po co powinni komunikować. Ten kto potrafi przemawiać, wydaje się zazwyczaj bardziej inteligentny i kompetentny niż człowiek, który nie potrafi porwać swych słuchaczy. Można się nie zgadzać z takim stwierdzeniem, ale trudno ignorować rzeczywistość. Kontakt z dobrym mówcą potrafi inspirować i energetyzować. Mądre, dobrze wykształcone osoby, nawet jeśli mają ciekawe przemyślenia, jeśli wypracują koncepcje, nie przebiją się, gdy w ich otoczeniu jest ktoś, kto w tej dziwnej dziedzinie, jaką są umiejętności retoryczne, jest od nich lepszy. Ta jawna niesprawiedliwość jest zmorą wielu specjalistów, menedżerów i dyrektorów, którym wystąpienia publiczne idą gorzej.

Zgadzając się z tą opinią pracujemy nad retoryką poprzez uczestnictwo w turniejach debat. Nasza przygoda trwa już kilka lat. Rozpoczynaliśmy powiatowym turniejem „Złote usta”, w którym dwukrotnie wygrywaliśmy. Chcieliśmy jednak więcej. Nasze drużyny debatowały w: Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Krakowie i Poznaniu a nasza przygoda z debatami zaprowadziła nas do Brukseli.

Rok szkolny 2015/ 2016

Akademia Obywatelska Klubu Jagiellońskiego

  I Eliminacje szkolne

W ramach współpracy z Klubem Jagiellońskim w naszej szkole odbyła się debata, której celem było wyłonienie zespołu do dalszego etapu zmagań. Debata odbyła się między dwoma pięcioosobowymi drużynami.
Szkoła powinna uczyć czy również wychowywać? Strona propozycji w składzie: Kasper, Natalia, Patryk, Daria oraz Wiola stali na stanowisku, że przede wszystkim uczyć a wychowaniem powinni zająć się rodzice. Opozycja, którą tworzyli: Karolina, Adrian, Kuba, Filip i Mikołaj przekonywali, że szkoła w dużej mierze kształtuje ucznia, zatem jej zadaniem jest również wychowywanie.

II Finały wojewódzkie w Katowicach

1 miejsce!!!

19 listopada odbyła się sesja półfinałowa, podczas której zmierzyliśmy się z rówieśnikami z IX LO im. Paderewskiego z Katowic oraz III LO im. Batorego z Chorzowa.
Karolina Labocha, Jakub Płonka, Daria Cichopek, Adrian Misiak i Mikołaj Talik udowodnili podczas niezwykle emocjonalnej dyskusji, że politycy nawet odkrywając prawdę nie mogą działać nieetycznie oraz że prywatność jest ważniejsza od bezpieczeństwa publicznego. Jury było jednomyślne i to właśnie nam przyznało I miejsce.

III Finał w Krakowie.

1 miejsce!!! Mistrzostwo Debat Klubu Jagiellońskiego!

W dniach 4-6 grudnia braliśmy udział w finałowym spotkaniu Akademii Obywatelskiej Klubu Jagiellońskiego. Mnóstwo nowych inspiracji, świetni znajomi, śmietanka intelektualna młodzieży licealnej. Czegóż chcieć więcej? Przydałoby się jeszcze wygrać finałową debatę.
W tym aspekcie zawsze możemy liczyć na ogromne emocje, których dostarczyli po raz kolejny: Karolina, Daria, Jakub, Mikołaj i Adrian. Nasi przeciwnicy w starciu finałowym – uczniowie III LO z Krakowa – musieli uznać naszą wyższość. Zdecydowanie, pewnie, merytorycznie udowodniliśmy, że istnienie broni jądrowej nie zapewniło pokoju na świecie. Tym samym, w starciu trzech województw, to właśnie śląskie zajęło 1 miejsce!!! Z wielką dumą zatem informujemy wszystkich, że jesteśmy Mistrzami Debat Klubu Jagiellońskiego!


 

Oblicza historii. Turniej debat historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

1 miejsce: Karolina Labocha, Adrian Misiak, Jakub Plonka i Mikołaj Talik!!!

3 miejsce: Sebastian Kozieł, Wioleta Stawiarz, Iga Pokorny i Filip Gasik

4 miejsce: Daria Cichopek, Natalia Majcherczyk, Patryk Szumiński i Kasper Rolski


Turniej debat historycznych to nowatorski pomysł. W Katowicach odbyła się pierwsza edycja dla uczniów szkół woj. śląskiego.

Jako jedyna szkoła reprezentowaliśmy powiat będziński.

Do dalszego etapu zakwalifikowała się grupa najstarszych i najbardziej doświadczonych uczniów.

Debata objęła trzy tezy związane z historią Polski: „Kościół katolicki w okresie PRL-u był najważniejszą instytucją walczącą o wolność”, „Biskup Stanisław Adamski był jednym z ważniejszych obrońców Górnoślązaków” oraz „Historia Częstochowy to bardziej historia Jasnej Góry niż miasta”. Wszystkie wymagały ogromnej wiedzy, Umiejętności i doświadczenie były tylko dodatkiem.

Debata parlamentarna w Wyższej Szkole Humanitas

1 miejsce ex aequo:

Karolina Labocha i Mikolaj Talik

oraz

Jakub Płonka i Patryk Szumiński

Temat – Polska powinna być lepiej nastawiona do imigrantów i uchodźców.

Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: Karolina i Mikołaj jako strona rządowa oraz Jakub i Patryk jako przedstawiciele opozycji. Doszło  do pojedynku bratobójczego. Wszyscy byli świetni! Oceniający nie byli jednomyślni, debata zakończyła się zatem bardzo sprawiedliwym remisem.
Cieszy przede wszystkim opinia ekspertów, którzy wysoko ocenili umiejętności naszych uczniów
.

Szkolny Okrągły Stół- debata szkolna w ramach projektu

„wf z klasą”

 W ramach projektu „WF z klasą”, koordynowanego przez mgr Dominikę Guzek, przeprowadziliśmy panel dyskusyjny zmagając się z tezą: „Zajęcia wychowania fizycznego nie spełniają oczekiwań uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Po stronie propozycji stanęła drużyna, którą tworzyli uczniowie klasy 1a: Sebastian, Dawid, Iga i Filip. Po stronie opozycji uczniowie klasy 1a i 1 b: Daria, Natalia, Patryk i Kasper. Drużyny zostały przygotowane do wystąpień przez  zwycięzców debat na szczeblu wojewódzkim. Karolina, Mikołaj i Jakub po raz pierwszy sprawdzali się w niełatwej roli trenerów.
Ekspertami debaty stali się: pani dyrektor dr Agnieszka Hetman, psycholog szkolny – mgr Luiza Witkowska oraz absolwenci naszego liceum. Ubiegłoroczni finaliści turniejów debat oksfordzkich: Przemysław Krzywdziński (obecnie student prawa) oraz Damian Kika (student politologii) z wielką przyjemnością przysłuchiwali się słownym potyczkom uczniom klas I. Debatę – w roli marszałka – poprowadziła mgr Małgorzata Hat, opiekun szkolnego koła debat. Dopisała także publiczność – wszyscy uczniowie klas pierwszych.
Zażarte dyskusje ujawniły nowe talenty – uczniów wspaniale przygotowanych nie tylko merytorycznie lecz również w zakresie trudnej sztuki retoryki. Zwycięstwo przypadło drużynie opozycji. Jury wyłoniło także najlepszego mówcę debaty, którym został Patryk Szumiński.

Rok szkolny 2014/ 2015

 

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu

1 miejsce w eliminacjach!!!

Najlepiej ubrana drużyna mistrzostw! 

Finaliści: Damian Kika, Anna Benduska, Jakub Płonka, Przemysław Krzywdziński

WYGRALIŚMY WSZYSTKIE DEBATY!

W stolicy Wielkopolski gościliśmy dwukrotnie: pierwsze raz na eliminacjach, druga wizyta to ścisły finał, dla najlepszych szkół. W sumie: 5 dni turniejowych zmagań, 11 tez, 7 debat.

Ania Benduska, Jakub Płonka, Damian Kika i nasz niezłomny kapitan Przemek Krzywdziński podbili Poznań!

Kraków, Gdańsk, Wrocław, Białystok, Środa Wielkopolska, Poznań i wiele innych miast z 15 województw Polski. 72 szkoły, 280 mówców. Sześć trudnych tez. Tydzień ciężkiej pracy, nadmiar kofeiny, brak snu. Tak wygląda rzeczywistość Mistrzostw Polski Debat Oksfrodzkich Ile człowiek jest w stanie wytrzymać bez snu? Ile jest w stanie funkcjonować na pełnych obrotach bez wypoczynku? Długo! Bardzo długo! Tydzień na pewno! Sprawdziliśmy…

Czy było warto? Oczywiście! Nie tylko dlatego , że wygraliśmy wszystkie debaty. Nie tylko dlatego , że zajęliśmy I miejsce. Nie tylko dlatego , że Jakub Płonka został wyróżniony jako jeden z pięciu najlepszych mówców. Przede wszystkim dlatego, że świetnie się bawiliśmy. Zdobyliśmy kolejne doświadczenia sprostaliśmy niełatwemu zadaniu. A na pytanie: skąd jesteście – z dumą odpowiadaliśmy: „z II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie”.

Po wtorkowym, kolejnym etapie mistrzostw, nasi uczniowie zakwalifikowali się do ścisłego finału! „Jesteście elitą, jesteście najlepszymi z najlepszych a w swoich szkołach na pewno już mogą Was nazwać bohaterami”- tak rozpoczął środowe zmagania Rektor Uniwersytetu  Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Wśród elity: uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie! Wśród pokonanych: wiele reprezentacji z liceów zajmujących najwyższe miejsca w rankingach…

Wojewódzki turniej debat oksfordzkich z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Eliminacje

1 miejsce!!!

17 marca w gościnnych murach IV LO w Katowicach wzięliśmy udział w II Wojewódzkim Turnieju Debat Oksfordzkich w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i dr. Jana Olbrychta- Posła do Parlamentu Europejskiego.
Karolina Labocha, Mikołaj Talik i Jakub Płonka pewnie wygrali z liceami z Katowic i Siemianowic Śląskich i zasłużenie wygrali ten etap turnieju. Zaprezentowali się znakomicie: wygłosili płomienne mowy, zadawali trafne pytania i zaimponowali ekspertom świetnym przygotowaniem merytorycznym.

Półfinał

Zwycięstwo!!!


Po bardzo emocjonującej i pasjonującej debacie przeciwko reprezentacji I Liceum z oddziałami dwujęzycznymi w Żorach nie pozostawiliśmy złudzeń, kto powinien znaleźć się w finale. Nasi uczniowie: Karolina Labocha, Mikołaj Talik i Jakub Płonka zaimponowali umiejętnością prowadzenia dyskusji w zakresie etycznych działań biznesu. Decyzją jury pewnie pokonali przeciwników, tym samym obronili tezę.

Finał

1 miejsce w województwie!!!

Wygrana: wyjazd do Brukseli!!!

Pięknie zakończyła się nasza przygoda z debatami. To już trzeci turniej, do którego się przygotowywaliśmy. Dzisiaj to my jesteśmy zwycięzcami! Nasi uczniowie: Karolina Labocha, Mikołaj Talik i Jakub Płonka pewnie pokonali przeciwników z Częstochowy. Zaprezentowali przy tym nie tylko ogromne umiejętności retoryczne ale również świetne przygotowanie merytoryczne. Teza finałowa oscylowała wokół fotowoltaiki i dostępnych zasobów węgla. Nie było łatwo, po drugiej stronie stanęli zwycięzcy poprzedniej edycji, dodatkowo musieliśmy się zmierzyć się z pytaniami od ekspertów. Nic jednak nie było w stanie zatrzymać nas w drodze do zwycięstwa! Tym samym postawiliśmy „kropkę nad i” i udowodniliśmy, że to właśnie nasza szkoła zasługuje na miano mistrzowskiej!

W lipcu 2015 roku, na zaproszenie dr. Jana Olbrychta pojechaliśmy na wycieczkę do Brukseli.

Śląski Turniej Debat Oksfordzkich

2 miejsce w eliminacjach!

debta11

Finaliści: Damian Kika, Anna Benduska, Jakub Płonka, Przemysław Krzywdziński

Ze szkołami śląskimi zmagaliśmy się w tematach, które oscylowały wokół historii Śląska. Udowodniliśmy jednak, że prawdziwy humanista z Wyspiana ma bardzo szerokie horyzonty i wielkie umiejętności. Zajęliśmy II miejsce, pokonując drużyny z Rudy Śląskiej i Bytomia, tym samym awansowaliśmy do ćwierćfinału. Ogromny, ogromny sukces naszych uczniów! Najlepszym mówcą eliminacji i ćwierćfinału został Jakub Płonka. W drodze do finału ulegliśmy IV LO z Tychów.

Rok szkolny 2013/ 2014

Szkolny Turniej Debat Oksfordzkich

Uczestnicy:

Drużyna 1: Anna Benduska, Kinga Opałka, Aleksandra Rój

Drużyna 2: Klaudia Wulczyńska, Jakub Płonka, Anna Sliupkas

Drużyna 3: Daria Polowczyk, Justyna Targowska, Wiktoria Chwistek

Drużyna 4: Małgorzata Dolińska, Damian Walasek, Patryk Zbrzeźny

Poziom walki na słowa był bardzo wysoki, zarówno merytorycznie jak i emocjonalnie! Oj, działo się!
Po zaciętych bitwach okazało się, że: Polacy są tolerancyjni, chłopcom więcej uchodzi na sucho, alfabet bez znaków diakrytycznych nie powinien istnieć a dyktatura nauczycielska sprawdza się w szkole. Jedno się nie wyjaśniło – czy Polska powinna mieć broń atomową?
Gratulujemy wszystkim uczestnikom – odwagi, zaangażowania, celnej argumentacji i umiejętności prezentowania swoich poglądów! Byliście tak świetni, że nie przydzielono wszystkich miejsc na podium, ponieważ poziom był bardzo wyrównany i jury nie było zgodne w swoim werdykcie. Wyłoniono jedynie zwyciężczynie: Anię Benduską, Olę Rój i Kingę Opałkę.
Arcymistrzów słowa objawiło się trzech: Jakub Płonka, Ania Benduska i Przemek Krzywdziński. Nasza przygoda z debatami będzie trwała nadal, gdyż mamy mnóstwo mówców zdolnych na miarę Demostenesa!!!

Rok szkolny 2012/ 2013

Złote usta, czyli mówić każdy może. Powiatowy turniej debat oksfordzkich.

1 miejsce: Wiktoria Rubak, Olga Hetman, Henryk Simon

wyróżnienie: Damian Kika, Michał Majorek i Gracjan Wawer

W turnieju wzięły udział 4 drużyny ze szkół powiatu będzińskiego. Tezy dotyczyły religii w szkole oraz nauczania edukacji seksualnej. Ze starcia zwycięsko wyszła drużyna złożona z uczniów klas maturalnych: Olga, Wiktoria i Henio. W pamięci pozostało: „w stanie Wirginia…”

Rok szkolny 2011/ 2012

CHAT (D) ERSKA PREZYDENCJA-

Olga Hetman w Sali Sejmiku Śląskiego

25 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji debaty szkół ponadgimnazjalnych „Chat (d) erska Prezydencja”. Debata uczniowska, w samym założeniu, miała polegać na dwuminutowym wystąpieniu jednego ucznia. Tematem wiodącym było Partnerstwo Wschodnie a zadaniem uczniów promowanie kraju lub regionu objętego tym programem.

Dyskusję rozpoczęła uczennica naszego liceum, Olga Hetman, która w bardzo rzeczowy i profesjonalny sposób zaprezentowała Azerbejdżan. Odniosła się do problemów tego kraju ale przede wszystkim wskazała mocne strony tego kaukaskiego państwa. Wystąpienie Olgi było znakomite pod względem merytorycznym i utrzymane w poważnym tonie, czego wymagała sala Sejmu Śląskiego.

Śląski Turniej Debat Oksfordzkich

Udział: Olga Hetman, Wiktoria Rubak, Henryk Simon

Nagroda publiczności!!!

debatowicze

To był nasz debiut w wojewódzkich debatach oksfordzkich. Można użyć stwierdzenia, że Olga, Wiktoria i Henryk byli pionierami w trudnej sztuce retoryki. Debiut zakończył się porażką w opinii jury. Wygraliśmy natomiast głosami publiczności!!!

Rok szkolny 2010/ 2011

 

Złote usta, czyli mówić każdy może. Powiatowy turniej debat oksfordzkich.

1 miejsce: Angela Smolarska, Zuzanna Kamecka, Paweł Krawczyk

2 miejsce: Olga Hetman, Anita Sroka, Henryk Simon

Pierwsza edycja turnieju debat oksfordzkich spotkała się z zainteresowaniem ze strony uczniów szkół ponadgimnazjalnych szkół powiatu będzińskiego. To jednak nasi reprezentanci zyskali uznanie w oczach jury, którzy docenili ich ogromne możliwości i świetna technikę. W finale spotkały się dwie drużyny naszej szkoły.