„KRAKÓW DAWNIEJ I DZIŚ”

W poniedziałek 8 października uczniowie klas II oraz III wybrali się na wspólną, dwudniową wycieczkę do Krakowa. Głównym celem zwiedzania był Kazimierz- założony przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, był przez długi czas osobnym miastem oraz stanowił intelektualną dzielnicę polskiego żydostwa . Obecnie Kazimierz jest częścią Krakowa, a także jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w województwie małopolskim.

Wycieczka prowadzona była szlakiem holokaustu oraz skupiała się na innych elementach okupowanej Polski m.in. Fabryce Emalia Oskara Schindlera, w miejscu w którym sam Schindler zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów. Fabryka ta została podzielona między dwie instytucje- Muzeum Historyczne Miasta Kraków, gdzie wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć wystawę dokumentującą okres niemieckiej okupacji miasta podczas II wojny światowej, oraz Muzeum Sztuki Współczesnej- placówkę, będącą miejską instytucją kultury. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie można poznać sztukę współczesną. Obecne wystawy są bardzo ciekawe, pokazujące szeroki wachlarz zagadnień oraz skłaniające do refleksji. Znajduje się w niej wiele prac różnych artystów, co sprawia, że miejsce ma charakter uniwersalny, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Uczestnicy wycieczki udali się do najstarszej, zabytkowej części miasta, pełnej atrakcji turystycznych- Rynek Główny, uprzednio podziwiając zachwycająca Bramę Floriańską, z sąsiadującymi basztami, oraz Barbakan. Budowle te są pozostałością potężnych, średniowiecznych, jak i dodatkowo wzmocnionych fortyfikacji, które po jakimś czasie zburzono, a na ich miejsce założono olbrzymi ogród- okalające całe miasto Planty.

Następnie podążając tropem monarchów, jakim jest słynna ulica Floriańska, uczniowie wraz z opiekunami znaleźli się na salonie samego Krakowa- największym średniowiecznym rynkiem Europy. Na Rynku Głównym znajduje się niemało atrakcji- słynne krakowskie Sukiennice,Kościół Mariacki, z którego można usłyszeć hejnał z 81-metrowej wieży Hejnalicy, czy też kamienice wokół rynku, gdzie każda z nich mogłabym opowiedzieć jakąś historię.

Podróż była niezwykle ciekawa, dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wzbogaciła wiedzę historyczną. Wycieczka do środkowoeuropejskiej metropolii była niesamowitym przeżyciem dla uczestników, nie tylko pod względem edukacyjnym, ale również rekreacyjnym.