ERASMUS Eco – rhythm Exchange PORONIN 2018

Młodzież „Wyspiana” została zaproszona do udziału w projekcie ekologicznym Erasmus eco – rhythm exchange. W dniach 4 – 12 kwietnia uczniowie klasy 1a i 1b wyjechali na warsztaty ekologiczne do Poronina.

Zakwaterowani u „Austryjoka”, u podnóża Tatr wspólnie z młodzieżą z Litwy i Republiki Czeskiej szukali dobrych rozwiązań dla ratowania naszej planety.

W ramach warsztatów uczniowie odwiedzili geotermię w Bańskiej Niżnej, gdzie zobaczyli, w jaki sposób z wnętrza ziemi pozyskiwana jest gorąca woda, służąca obecnie nie tylko basenom termalnym, ale także mieszkańcom okolicznych miejscowości. Zmęczeni zwiedzaniem geotermii oddali się przyjemnej kąpieli w gorących basenach.

Niedzielny słoneczny dzień wszyscy uczestnicy projektu spędzili w Dolinie Chochołowskiej, gdzie mogli podziwiać niespotykane w skali światowej kwitnące krokusy. Te maleńkie kwiaty przyciągają do doliny co roku dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata. W tym roku także naszą młodzież. Wcześniej jednak, przed wejściem w dolinę, uczestnicy projektu zwiedzili  nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Zakopanem. W stolicy polskich Tatr młodzież „Wyspiana” była jeszcze dwukrotnie. Na zaproszenie władz Zakopanego uczniowie odwiedzili Urząd Miasta w Zakopanem, gdzie wzięli udział w spotkaniu z pracownikami wydziału ochrony środowiska oraz pracownikiem TPN-u, który odpowiada za wolontariat.

Kolejny wyjazd do Zakopanego związany był z wizytą w tamtejszej szkole, gdzie nasza młodzież prowadziła warsztaty ekologiczne. Tuż po tym spotkaniu uczestnicy projektu przemaszerowali przez Krupówki. To tu w ramach wspólnego happeningu wyszli do mieszkańców i turystów Zakopanego z przesłaniem: „Stop przeciw niszczeniu planety”,  „Zatrzymaj się zanim zrobisz następny krok”.

Codzienne warsztaty, spotkania i praca nad projektem sprawiły, że ten miniony, cudowny czas na długo pozostanie we wspomnieniach i pamięci wszystkich.